Παρασκευή 27 Μαΐου 2011

Μπάσκετ: Έκανε το «break» ο Παναθηναϊκός, 75- 70 τον Ολυμπιακό - Δείτε το βίντεο!

Άλλαξε χέρια το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.
Ο Παναθηναϊκός στον πρώτο αγώνα της σειράς έκανε το «break» στο ΣΕΦ, επικρατώντας με 75-70 του Ολυμπιακού και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους πράσινους, οι οποίοι πέτυχαν την ...
πρώτη φετινή νίκη τους επί του αιώνιου αντιπάλου τους, ήταν ο Διαμαντίδης, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους.
Από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπουρούσης και Τεόντοσιτς, που πέτυχαν αμφότεροι 14 πόντους. Ο δεύτερος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί την Κυριακή (22:00) στο ΟΑΚΑ.

O αγώνας

Οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες στα πρώτα λεπτά του τελικού, κάνοντας αρκετές λανθασμένες επιλογές. Ενδεικτικό της αστοχίας των δύο αιωνίων ήταν ότι ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ, μετά από 2,5 λεπτά έγραψε 2-2.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 8-4, ενώ με τρίποντο του Τεόντοσιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +7 (11-4).

Οι «πράσινοι» με κάρφωμα του Φώτση και ένα δίποντο του Διαμαντίδη μείωσαν σε 11-8, όμως τα πικ εν ρολ του Ολυμπιακού δούλευαν αρκετά, κι έτσι οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Γκόρντον και Τεόντοσιτς προηγήθηκαν με εννέα πόντους, κάνοντας το σκορ 21-12.

Ο Παναθηναϊκός τρέχοντας ένα σερί 11-2 ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο Σπανούλης ήταν αυτός που έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» στο 15'.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός, εκμεταλλευόμενος λάθη των «πράσινων» ξέφυγε με 29-23, ωστόσο ο Διαμαντίδης, ο οποίος κάλυπτε την απουσία των συμπαικτών του στην επίθεση, μείωσε με αιφνιδιασμό στους τρεις πόντους (30-27).

Ο Σάτο με 2/2 βολές έδωσε για πρώτη φορά στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα (30-32), εντούτοις οι «ερυθρόλευκοι» με ένα 5-0, χάρη σε ένα δίποντο του Μπουρούση και τρεις ελεύθερες βολές του Τεόντοσιτς, πήγαν στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με ένα πόντο, κάνοντας το σκορ 35-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους πρωταθλητές Ευρώπης, για το 35-37, όμως η απάντηση του Έρτσεγκ από τα 6.75 μ. ήταν άμεση, για το 38-37.

Οι «πράσινοι» με καλάθια των Μάριτς και Μπατιστ πήραν διαφορά πέντε πόντων (45-50), ωστόσο ο Ολυμπιακός, ο οποίος σκόραρε μόνο με βολές (Μαυροκεφαλίδης, Μπουρούσης) μείωσε σε 49-52.

Με καλάθια των Μπατίστ και Καιμακόγλου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με επτά πόντους (49-56) με τον Παπαλουκά με δίποντο να μειώνει για τους Πειραιώτες σε 51-56, που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταία δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και με το πρώτο καλάθι του Νίκολας στο ματς, ξέφυγε με 7 πόντους για το 51-58.

Ο Παπαλουκάς με μία τρίποντο-βόμβα και ο Σπανούλης έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (57-58), κάνοντας το ΣΕΦ να ζεσταθεί.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και πάλι στον πόντο (61-62), αλλά Νίκολας και Διαμαντίδης με συνοπτικές διαδικασίες διαμόρφωσαν το 61-66, 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Τα τελευταία λεπτά του τελικού ήταν δραματικά, αφού μετά το 63-68, που διαμορφώθηκε για τον Παναθηναϊκό με λέι απ του Καλάθη, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 68-68 με τρίποντο και δίποντο του Σπανούλη.

Ο Φώτσης με ένα απίστευτο τρίποντο έδωσε προβάδισμα τρίων πόντων στην ομάδα του, ο Παπαλουκάς μείωσε και πάλι σε 70-71,  όμως το 4ο φάουλ του Μπουρούση έστειλε στη γραμμή του φάουλ τον Διαμαντίδη, 70-73.

Ο Τεόντοσιτς στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο και έτσι το τελικό 70-75 διαμόρφωσαν από τη γραμμή του φάουλ οι Μπατίστ και Διαμαντίδης (ευστοχώντας σε μία βολή έκαστος).
Τα δεκάλεπτα21-15, 35-34, 51-56, 70-75

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9 (1), Γκόρντον 7, Μπουρούσης 14 (7 ριμπ), Κέσελ, Σπανούλης 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 8 (8 ριμπ), Χαλπερίν, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 4 (1), Τεόντοσιτς 14 (2), Πρίντεζης 2.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 4, Μάριτς 14, Μπατίστ 13, Φώτσης 5 (1), Σάτο 4, Νίκολας 4, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21 (9 ασιστ), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 2, Μπόγρης.

Πηγή: Zougla.gr